Wyścigi
Wyścigi motoryzacyjne są bądź niebezpiecznym sportem ale bardzo dobrze prosperującym, przynoszącym duże zyski pieniężne. W takich wyścigach brać udział może każdy kto ma odpowiednie uprawnienia do kierowania odpowiednim pojazdem dostosowanym do rodzaju wyścigu. W takich wyścigach można jeździć motocyklem jak i samochodem osobowym czy też terenowym. W kategorii motocykli możemy zaliczyć crossy, ścigacze oraz quady.
Zaś w kategorii samochodów możemy zaliczyć samochody osobowe, ciężarowe, terenowe. Można również wyróżnić pojazd jakim jest bolid. Używa się go do wyścigów formuły one. Jest to najszybszy samochód używany do wyścigów na torach do tego przeznaczonych. Terenowe samochody używa się do różnych rajdów przełajowych, znów samochody osobowe dostosowane są do rajdów na torach twardych, asfaltowych jak i również do rajdów przełajowych na żwirze, piasku i wodzie. Jak widać najbardziej uniwersalnym pojazdem samochodowym do wyścigów jest samochód osobowy.
Lecz by móc jeździć po różnego rodzaju nawierzchniach trzeba posiadać odpowiednio dobrane opony by mieć dobrą przyczepność na danej nawierzchni. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem dobrej przyczepności to ilość ciśnienia w oponach, czyli im mniej ciśnienia w oponie tym lepiej pojazd się trzyma drogi lecz jest mniej zrywny, zaś im więcej ciśnienia tym większe prawdopodobieństwo, że pojazd wpadnie w poślizg lub przy ostrym zakręcie zaliczy dachowanie. By posiadać lepsza przyczepność na drodze trzeba również mieć odpowiednio wyregulowane zawieszenie, a zwłaszcza amortyzatory. Wracając do wyżej wymienionych wyścigów motocyklowych, najszybsze wyścigi na motorach odbywają się w klasie ścigaczy. Są to najszybsze motory i najlepiej rozpędzające się. Wyścigi urządza się na twardych, asfaltowych nawierzchniach. Kolejnym rodzajem wyścigów motocyklowych są crossy i quady. Wyścigi te odbywają się na arenach specjalnie do tego dostosowanych, dużo skoczni i wiele ostrych zakrętów na specyficznym podłożu, piasku lub żwirze.
Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: motory, silniki, wygrana, wyścigi