Skutery

Skutery to pewien wynalazek motoryzacyjny, który mile zaskoczył producentów i pomysłodawców jak i odbiorców tego pomysłu. Skuter jest to motocykl, który nie posiada w swoim silniku skrzyni biegów co bardzo różni go od swoich starszych o parę lat kuzynów.

Skuter bardzo dobrze pasuje młodym , zaczynającym dopiero swoją karierę motocyklową, motocyklistom jak i również starszym osobą, dla których jazda motocyklem posiadającym biegi utrudnia podróżowanie, a wręcz przeszkadza. Kolejnym atutem motocykla jakim jest skuter to możliwość jazdy od 13 roku życia za posiadaniem dokumentu jakim jest karta motorowerowa. Można także skuterem kierować mając skończone osiemnaście lat, jednym słowem, trzeba posiadać dowód osobisty. Koszty zakupu są różne wahają się między dwa tysiące złotych do nawet piętnastu tysięcy złotych. Koszty utrzymania to mniej więcej 100 złotych za ubezpieczenie i pięćdziesiąt złotych za zarejestrowanie. Spalanie tego motocyklu jest naprawdę niewielkie wynosi ono około dwa litry na sto kilometrów do ośmiu litrów na sto kilometrów. Skutery posiadają pięćdziesiąt centymetrów sześciennych pojemności i dzięki temu można poruszać się nimi w wieku trzynastu lat lub też na dowód osobisty tak jak wspomniałem o tym wyżej. Aby jeździć skuterem trzeba mieć ubrany kask dla swojego bezpieczeństwa.

Prędkość skutera wynosi maksymalnie siedemdziesiąt kilometrów na godzinę może to nie wielka prędkość, lecz gdy uderzy w nas auto z przeciwka, które jedzie z taką samą prędkością czyli siedemdziesiąt kilometrów na godzinę to siła uderzeniowa wzrasta o drugi raz tyle i przy uderzeniu z tym pojazdem osiągamy sto czterdzieści kilometrów na godzinę. Tak więc jazda bez kasku jest bardzo ale to bardzo niebezpieczna, znam wiele przypadków gdzie właśnie młodzież na skuterze przez swoja głupotę i nieuwagę zginęli na miejscu. Lecz gdy jeździ się z głową i z uwagą to skuter naprawdę przyniesie wiele dobrego, poruszanie jest znacznie szybsze i tańsze niż autobusem, wymagania na jego prowadzenie też są  niewielkie.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , ,