Skutery

Tak jak już wspominałem wcześniej motocykle stanowią dużą część naszej motoryzacji na świecie. Częścią znów motocykli są bardzo małe, zwinne i o wiele lżejsze skutery. Skutery to motocykle, a raczej motorowery zaprojektowane dla młodszych i nie tylko młodszych kierowców.

Są one znacznie wolniejsze od pozostałych motocykli i to właśnie dzięki temu można nimi jeździć jak się skończy trzynaście lat i zda kartę motorowerową. Na kartę motorowerową tak jak już wspomniałem trzeba mieć trzynaście lat. By ją otrzymać trzeba zdać odpowiedni egzamin na motorowerze. Egzamin składa się z teorii, która zawiera osiemnaście pytań i praktyki, która odbywa się tylko i wyłącznie na placu manewrowym, a dokładnie to trzeba bezbłędnie przejechać tak zwaną ósemkę i dwa razy bez dotykając pachołków przejechać slalom. Po prawidłowo zdanych takowych egzaminach dostaje się kartę motorowerową i można śmiało jeździć skuterem po drodze. Trzeba pamiętać, iż by móc jeździć po drodze trzeba mieć założony kask na głowie.

Gdy skończymy osiemnasty rok życia na skuterze można jeździć bez karty motorowerowej. Według niektórych ludzi jest to złe rozwiązane, gdyż osoby nie znające zasad poruszania się na drodze sprawiają wielkie niebezpieczeństwo i trzeba bardzo ostrożnie koło nich się poruszać. Skutery rozpędzają się nawet do osiemdziesięciu kilometrów na godzinę i spotkanie z jakimkolwiek pojazdem na drodze z taką samą prędkością grozi śmiercią na miejscu ponieważ jak jadąc na skuterze z prędkością osiemdziesiąt kilometrów na godzinę zderzymy się z jakimkolwiek pojazdem który jedzie w przeciwnym kierunku także z prędkością osiemdziesięciu kilometrów na godzinę w punkcie gdzie zderzamy się z pojazdem jest prędkość, uwaga, aż sto sześćdziesiąt kilometrów na godzinę! Jest to bardzo dużo i należy uważać jak się prowadzi taki motocykl.

Nie wolno lekceważy z pozoru małej prędkości skuterów, ona może was zabić. Oczywiście trzeba zaznaczyć, taki skuter jest o wiele bezpieczniejszy nim motocykl. Tak więc uważajmy na drogach bo niewielkie prędkości mogą zabić.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , ,