Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w dzisiejszych czasach jest na bardzo ale to bardzo wysokim poziomie ponieważ każde miasto, nie mówiąc już nawet o malutkich wsiach , posiada mnóstwo linii autobusowych, a w przypadku wsi, linii minibusów, które za niewielką cenę, w zależności od wielkości miasta i długość trasy jaką ma pokonać pojazd, może nas przewieść w każdy zakątek miasta lub wsi.

Jest to bardzo przydatne ponieważ wiele ludzi jadąc autobusem nie zanieczyszcza dodatkowo swoim autem środowiska, które i tak w tych czasach jest bardzo zniszczone i zanieczyszczone, wiele ludzi, którzy nie mogą jeszcze prowadzić własnego samochodu lub innego pojazdu lub go nie posiadają bez trudu tak jak już wspomniałem wyżej za niewielką cenę mogą się dostać praktycznie tam gdzie tylko chcą. Dawniej komunikacja miejska nie zapewniała klientowi punktualnej obecności na przestankach, nie umożliwiała taniej podróży wręcz przeciwnie była bardzo droga i nie opłacalna, autobusu lub minibusu używało się tylko w sytuacjach kryzysowych gdzie nie było wyboru. Dawniej autobusów było bardzo mało, jeździły raz dziennie lub nawet raz w tygodniu w zależności od długości trasy.

Na szczęście te czasy minęły i można się cieszyć szybkim, tanim transportem i miłą, odpowiedzialną obsługą. Zależnie od miejscowości za przejazd płaci się specjalnymi biletami które można wykupić na przystanku w kiosku lub też u kierowcy, co się nie opłaca bo jest drożej, a to dlatego by ludzie nie kupowali u kierowcy i nie przedłużali czasu jazdy, bo każdy kierowca musi trzymać się swojego planu dojazdu do odpowiedniego przestanku. Tak jak mówiłem w zależności od miejscowości są różne sposoby płatności za przejazd w autobusie, oprócz biletu są też takie specjalne karty które możemy doładować tylko i wyłącznie na przystanku autobusowym w kiosku lub w innych sklepach co posiadają specjalny prepajd czyli taką maszynkę, która je ładuje. Możemy wykupić na ten bilet miesięczną ważność na odpowiedniej strefie lub linii lub też wbić określoną kwotę pieniężną do wykorzystania na obojętnie której linii, oczywiście bilet miesięczny jest stosunkowo tańszy lecz bardziej ograniczony niż bilet ”normalny”.

Tagi dodane do tej notatki na blogu o BMW: , , ,