Cena benzyny

image Jeszcze nie tak dawno temu ceny benzyny potrafiły być naprawdę zatrważające. Doszło do tego, że cena wynosiła niekiedy ponad 7 zł za litr benzyny. To było istne szaleństwo. Od kilku miesięcy jednak dociera do nas pozytywna informacja, że ceny benzyny spadają. To prawda. Wystarczy sprawdzić sobie, jakie są średnie ceny benzyny dla danego województwa. Otóż w każdym polskim województwie wynoszą one ponad 4,60 zł, ale nie rosną ponad 4,70 i nie spadają poniżej 4,60 zł. Jak to wygląda w poszczególnych województwach, gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?

cena e95

Benzyna E95 jest najtańsza aktualnie w województwie lubuskim, taka cena e95 jest dobra. Tam cena wynosi 4,60 zł za litr benzyny. Tylko o 1 grosz więcej zapłacimy średnio za benzyny w województwie śląskim. Tanio jest też w województwie podlaskim. Tutaj zapłacimy za litr benzyny 4,62 zł. Tak samo jest w województwach świętokrzyskim i lubelskim. W województwie podkarpackim zapłacimy 4,63zł. Najdrożej jest w województwie zachodniopomorskim, gdzie musimy zapłacić 4,69 zł za litr E95.

W sytuacji, gdy benzyna jest coraz droższa, coraz więcej osób szuka sprawdzonych sposobów, by jazda była choćby odrobinę bardziej ekonomiczna. I rzeczywiście, jest kilka ważnych zasad, których stosowanie, pozwala na oszczędniejsze jeżdżenie. Tak zwana ekojazda na pewno będzie sposobem, by ulżyć naszemu portfelowi. Podstawowa kwestia dotyczy oczywiście zmiany biegów. Trzeba dobrze wyczuć moment, kiedy bieg rzeczywiście powinien być zmieniony.

Zasada jest taka, że bieg należy zmienić, gdy samochód osiągnie 25000 obrotów silnika na minutę jeśli ma się silnik benzynowy, oraz około 2000 obrotów na minutę w przypadki silnika diesla. Trzeba zwracać uwagę na fakt, by jeździć na maksymalnie najwyższym biegu, przy jak najniższych obrotach silnika. Nie można również zapomnieć o zasadach dotyczących przyspieszania. Powinno być one dynamiczne, a pedał gazu nie powinien być wciskany na Maksa, tylko do głębokości około trzech czwartych. Poza tym, nie należy przyspieszać, gdy nie ma to sensu. Po co bowiem przyspieszać, skoro zaraz trzeba będzie zwalniać, bo z daleka widać, że światło zmieniło się na czerwone? Przyspieszanie, a potem hamowanie, a potem znowu przyspieszanie, powoduje największy ubytek paliwa. Warto więc starać się jeździć jak najbardziej płynnie, by zaoszczędzić na naszym paliwie.

To samo tyczy się sytuacji, zatrzymywania się chwilowego. Nigdy nie można jechać na luzie, poza tym lepiej by samochód chwilę się potoczył, niż zatrzymywał, a potem znowu ruszał. To również kwestia związana z płynnością ruchu. Poza tym, zawsze trzeba sprawdzać opony. Ich ciśnienie zawsze powinno być odpowiednie. Stan całego pojazdu również musi być dobry. Dlatego nie tylko trzeba o niego dbać, zostawiać w garażu, myć, ale również zostawiać co odpowiedni okres czasu u mechanika, by sprawdził jego stan i zrobił generalny przegląd. Poza tym, na koniec, warto czasem dać samochodowi wolne. Tak samu jemu, jak i nam ,zrobi chwila odpoczynku, a my będziemy zdrowsi, jak spacerkiem udamy się do pracy.